- Bøger
- Tidsskrifter / online indhold
- Arbejdsretsportalen
- Arbejdsretsportalen+
- Danish Journal of Management and Business
- Dansk Sociologi
- EU-ret & Menneskeret
- FIRE Journal
- Juristen
- Kendelser om fast ejendom
- Nationaløkonomisk Tidsskrift
- Nordisk Administrativt Tidsskrift
- Nordisk Tidsskrift for Selskabsret
- Samfundsøkonomen
- Tidsskrift for Miljø
- Økonomi og Politik
- Økonomistyring og informatik (lukket i 2017)
- Forfattere
- Undervisere
- Jurabibliotek.dk
- Om Djøf Forlag
Sten Schaumburg-Müller
Udgivelser
MedierettenDenne fremstilling af Medieretten omfatter både de traditionelle massemedier, dvs. aviser, tidsskrifter mv. og radio og fjernsyn, og de nye digitale online-medier som fx netaviser, blogs, streaming-tjenester, sociale medier mv. Siden førsteudgaven af fremstillingen fra 2013 er retskildematerialet vokset betragteligt. I denne 2. udgave har vi derfor valgt at opdele publikationen i to dele. Denne bog, del 1, indeholder følgende emner:
Målgruppen er primært advokater, dommere og jurister i medievirksomheder og relevante offentlige myndigheder, organisationer mv., der beskæftiger sig med medieretlige problemstillinger, og som har et naturligt behov for en samlet fremstilling herom. Fremstillingen kan også benyttes som lærebog på medie- og journalistuddannelser, relevante kursusfag på universiteternes jurauddannelser mv. Søren Sandfeld Jakobsen, ph.d., er professor på CBS, Copenhagen Business School, og advokat hos Gorrissen Federspiel. Sten Schaumburg-Müller, dr.jur., ph.d., er professor på Syddansk Universitet. Se flere titler inden for Erhvervsreguleringsret normal">
Udgave 2, 2020 | 757 sider | ISBN 9788757443387
|
Fem retsfilosofiske teser"Fem retsfilosofiske teser" er en bog, der tænker videre på allerede godt tænkte og fremskredne retsfilosofiske opfattelser. Forfatteren gør en stærk indsats for at manøvrere uden om de mange delvise fejl og blindgyder, der synes uløseligt forbundet med retsfilosofi. Samtidig tænker han mere aktuelt end de klassiske, retsfilosofiske skoler, der ofte går frem efter en kanon af autoriserede spørgsmål snarere end at se på den aktuelle situation og de retsfilosofiske problemer, der kunne trænge til en løsning. De enkelte kapitler er bygget op som teser; foreløbige udkast til forståelser og oplæg til læserens videre overvejelser: Tese 1: Det er ikke muligt at formulere én sammenhængende teori om retten. Tese 2: For at forstå retten må man inddrage dens kontrafaktiske karakter. Tese 3: Ret, retlige forekomster og rettens relationer kan med fordel forstås grænserelativt. Tese 4: Ret og rettigheder dannes i fællesskaber. For mennesker er fællesskab naturligt, men den konkrete udførelse af retten er ikke nødvendigvis naturlig. For at forstå retten må man derfor forstå menneskets sociale natur. Tese 5: Retsdogmatikken udviser en relativ immunitet over for teori og filosofi. Det er en styrke, fordi retsdogmatikken bliver mindre modepræget og mindre modtagelig for hyperboler, og en fare, fordi den risikerer at blive umoden, ukritisk og autistisk.
Udgave 1, 2018 | 480 sider | ISBN 9788771982008
|
Mediejura for journalisterog andre mediearbejdere Mediejura behandler de væsentligste mediejuridiske emner og spørgsmål. Den tilstræber ikke blot at behandle de konkrete regler, retsafgørelser mv., men også at give en forståelse for de grundlæggende juridiske principper og tankemønstre, der ligger bag reglerne i mediejura. En sådan forståelse er i stadig stigende grad nødvendig i det digitale informationssamfund med mange nye medier og medieplatforme, og med en stadig mere omfangsrig lovgivning, som kan være svær at finde rundt i, særligt for ikke-jurister. Bogen er baseret på forfatternes omfangsrige værk medieretten, og henvender sig, i modsætning til denne, primært til journalister og kommunikationsfolk. Mediejura for Journalister er særlig møntet på journalistuddannelsen og andre relevante medie- og kommunikations-uddannelser på universiteter og professionshøjskoler. Om forfatterne: Sten Schaumburg-Müller, dr.jur., ph.d., er professor ved Juridisk Institut, Syddansk Universitet, hvor han forsker og underviser i medie- og informationsret, menneskerettigheder og retsfilosofi. Han har tidligere bl.a. arbejdet som advokat.
Udgave 1, 2016 | 388 sider | ISBN 9788757437591
|
Den Europæiske Menneskerettighedskonv...Med kommentarer
af Sten Schaumburg-Müller, Peter Vedel Kessing, Jens Vedsted-Hansen, Peer Lorenzen, Jonas Christoffersen
Der findes et utal af menneskerettighedskonventioner. Det, der adskiller Den Europæiske Menneskerettighedskonvention fra de andre, er etableringen af et effektivt håndhævelsessystem i form af en fælles europæisk domstol. Denne domsstol kan træffe bindende afgørelser for medlemsstaterne på grundlag af klager fra enkeltpersoner, der føler sig krænket i deres konventionsmæssige rettigheder. Denne opdaterede udgave af "Den Europæiske Menneskerettighedskonvention bd. 1-2" tilbyder et komplet overblik og en dybdegående indsigt i Den Europæiske Menneskerettighedskonvention samt de afgørelser, der knytter sig til den. Forfatternes kommentarer hjælper læseren i forståelsen af den omfattende konvention. Siden 1. og 2. udgave af "Den Europæiske Menneskerettighedskonvention" udkom i henholdsvis 2003 og 2004 har der været en rivende udvikling inden for området. For at ajourføre bogen, er store dele af denne 3. udgave gennemskrevet fra bunden. Desuden er det denne gang besluttet at udgive de to bind samtidig og af hensyn til brugervenlighed indsætte fælles indholdsfortegnelser og stikordsregistre i begge bind. Kommentarens sigte har ligesom i de tidligere udgaver været at skabe en praktisk betonet håndbog - ikke en videnskabelig afhandling. Bogen er udgivet med støtte fra Margot og Thorvald Dreyers Fond.
Udgave 3, 2011 | 1750 sider | ISBN 9788757412239
|
Retsfilosofi, retsvidenskab og retskildelæreVed en umiddelbar betragtning fremstår retsfilosofien, retsvidenskaben og retskildelæren som isolerede og uden sammenhæng med hinanden. Bogens formål er at vise, der er forbindelser og sammenhænge. Bogen er udarbejdet til brug for undervisningen ved jurastudiet på Aarhus Universitet, men kan i øvrigt læses af alle med interesse for disse emner. I del 1: Retsfilosofi, besvares bl.a. spørgsmålene hvorfor man lærer retsfilosofi, og hvordan man kan afgøre, om en retsfilosofisk teori er god og eventuel bedre begrundet end andre teorier. Endvidere behandles en række aktuelle retsfilosofiske teorier, som fx den amerikanske og nordiske pragmatisme. I del 2: Retsvidenskaben, besvares bl.a. spørgsmålene: hvad er retsvidenskab? Og hvad er retsvidenskabens mål og metoder? Endvidere behandles forholdet mellem retsfilosofi og retsvidenskab. I del 3: Retskildelære, behandles dels den nationale retskildelære, hvor hovedvægten er lagt på behandlingen af den normative, deskriptive og pluralistiske retskildeteori, dels spørgsmålet om internationale retskilders betydning. Endvidere behandles de mange forskellige sammenhængen mellem retsfilosofi, retsvidenskab og retskildelære.
Udgave 1, 2004 | 389 sider | ISBN 9788757405163
|
Retten i sprogetSamspillet mellem ret og sprog i juridisk praksis
af Anne Lise Kjær (red.), Lin Adrian (red.), Cecilie Brito Cederstrøm (red.), Jan Engberg (red.), Jonas Gabrielsen (red.), Morten Rosenmeier (red.), Sten Schaumburg-Müller (red.)
Juridisk sprog. Det er et sprog, vi alle sammen kender. Det er det sprog, vi møder i lånedokumenter og kontrakter, når vi låner penge i banken, køber et tv på afbetaling eller lejer en bil på charterferien. De fleste ikke-jurister har det med juridisk sprog som med en elefant: De har svært ved at beskrive den, men de genkender den straks, når de ser den. Retten i sproget giver en indføring i samspillet mellem ret og sprog. Hvordan påvirker ret og sprog hinanden i praksis? Hvad ligger der i talemåder som »sproget er juristens vigtigste værktøj«? Hvordan kommer sproget til udtryk i forskellige juridiske arenaer? Og hvad er det for forskellige sprogforståelser der ligger bag betegnelser som juridisk klarsprog, retsretorik, juridisk kommunikation og ordlydsfortolkning? Bogen er opdelt i fire hovedtemaer, der afspejler bredden i det retslingvistiske felt:
Retten i sproget udmærker sig ved sin tværvidenskabelige tilgang og ved at sammentænke juridisk forskning og praksis. Bidragsyderne er nordiske forskere og praktikere, der på hver sin måde har indblik i forholdet mellem ret og sprog. Bogen er redigeret af forskningsnetværket RELINE ’s styregruppe. RELINE (Retslingvistisk Netværk) arbejder for at fremme den nordiske retslingvistik. Bogen er udgivet med støtte fra Dreyers Fond. Du kan læse mere om Dreyers Fond her.
Udgave 1, 2015 | 347 sider | ISBN 9788757433791
|
Juraens verden
af Carina Risvig Hamer (ansv. red.), Sten Schaumburg-Müller (ansv. red.)
Juraens verden – Metoder, retskilder og discipliner giver et indblik i forskellige juridiske metoder, retskilder og discipliner. Bogen er tænkt som undervisningsbog til faget ”Juridisk metode” på BA.jur. og HA.jur. og til anvendelse ved udarbejdelse af større skriftlige juridiske opgaver, som fx bachelorprojekter, kandidatspecialer og ph.d.-afhandlinger, der indeholder særskilte metodiske problemer. Bogen er også en forskningsbog i juridisk metode og er skrevet af forfattere, der alle har tilknytning til Syddansk Universitet som enten interne eller eksterne medarbejdere.
Udgave 1, 2020 | 470 sider | ISBN 9788757447781
|