Du er her: DJØF Forlag > Titler ABC > Vare
Offentlig kommunikation i spagat
af Roy Langer (red.), Birgitte Ravn Olesen (red.), Karsten Pedersen (red.), Nina Blom AndersenKeld BødkerHenriette ChristrupAnders EsmarkMorten HertzumRasmus Jønsson og Mark Ørsten
136 sider Hæftet
1. udgave 2006
Pris:270,00 DKK inkl. moms
Medlemspris:216,00 DKK inkl. moms
ISBN 978-87-629-0278-7
Udgivelsesdato: 24. marts 2006

"Offentlig kommunikation i spagat" er en bog, der tilbyder sin læser flere forskellige indgange til offentlige spagater. Ordet og billedet spagat er valgt, fordi der er så mange forskellige områder, præmisser og tendenser, som den offentlige sektor og dens ansatte skal forholde sig til, og i mange tilfælde skræve over.

Bogen behandler både teoretiske og praktiske problemstillinger i forbindelse med begrebet offentlig kommunikation, som alle mener at vide, hvad det dækker over, men som det, når det kommer til stykket, er svært at definere og afgrænse præcist.

Der er spagat mellem troværdighed og internetkommunikation, mellem private og offentlige serviceydelser, mellem god formidling og god kommunikation, mellem demokrati og myndighedsudøvelse, mellem politik og administration.

Bogens titel afspejler den nogle gange helt umulige situation, man befinder sig i som offentlig kommunikator: man skal kommunikere med flere målgrupper på én gang, man skal bruge mange forskellige medier, man skal sikre baglandets accept, og man skal være lydhør over nye politiske toner. Det kan ikke lade sig gøre på samme tid, samtidig er det, hvad mange offentlige kommunikatører prøver hver eneste dag.

Bogen er tænkt som en lærebog for universiteter og andre højere læreanstalter og som en bog for den interesserede praktiker og leder i det offentlige.

Indholdsfortegnelse:
  • Indledning af redaktørerne
  • Offentlig kommunikation mellem ret og politik af Anders Esmark
  • Lokalt demokrati og politisk kommunikation af Rasmus Jønsson
  • Det offentlige og medierne af Mark Ørsten
  • Internetbaseret kommunikation af Morten Hertzum og Keld Bødker
  • Kan offentlig kommunikation være flerkulturel? af Iben Jensen
  • Dialogen i offentlig forandringskommunikation af Birgitte Ravn Olesen og Nina Blom Andersen
  • Det offentlige lykkeprojekt af Henriette Christrup
  • Organistens spagat - offentlig kommunikation ved en skillevej af Karsten Pedersen<<

  • Dine indkøb
    Antal:0 stk
    Total:0,00 DKK.

    Evt. medlemsrabat fremgår først når du har logget dig på som medlem (via forsiden)

    Læs mere..
    Relaterede udgivelser
    Offentlig kommunikation i virkeligheden
    Kommunikationsfagets håndværk og teori
    Mundtlighedens magi
    - retorikkens didaktik, filosofi og læringskultur
    Produktiv Journalistik: Virksomheder - medier
    Virksomheder - Medier - Markeder
    Design og Branding - midler til målet?
    Strategisk kommunikation om ledelse
    et corporate og public governance perspektiv
    Strategic CSR Communication
    Ord der brander
    Talk the walk: italesættelse i organisationskommunikation
    DJØF Forlag Lyngbyvej 17 Postboks 2702 2100 København Ø Tlf. 39 13 55 00 forlag@djoef.dk