Globalisering starter i Danmark

af Ole Kirkelund


Udgave 1 2006
128 sider
ISBN: 9788762903005

Køb denne titel

Papirbog(Medlemmer DKK 192,00)DKK 240,00
Antal:

Om bogen

Globaliseringens konsekvenser for danske virksomheder kan ikke alene anskues ud fra et "makro-perspektiv". En dybere forståelse kræver desuden et "mikro-perspektiv" med fokus på virksomhedernes individuelle strategiske valgmuligheder.
Dette er bogens centrale pointe.

Omkostningerne skal ned
En række eksempler illustrerer, hvordan danske virksomheder på forskellig vis håndterer globaliseringen og den internationale konkurrence. Virksomheder, der etablerer sig i udlandet, har imidlertid det til fælles, at de i stigende grad er drevet af hensynet til at nedbringe deres omkostninger. Dette har sat spørgsmålet,om international arbejdsdeling på virksomhedernes dagsorden. Det handler om, hvor opgavernes skal udføres, uanset hvor i værdikæden de befinder sig. I praksis flyttes typisk standardiserede opgaver til udlandet eller automatiseres, mens de avancerede / kreative fastholdes og får ny vægt.

Arbejdsmarkedspolitiske udfordringer
Den makro-økonomiske debat anfører ofte, at ud af de mange arbejdspladser der nedlægges og oprettes hvert år, er der kun en mindre del der nedlægges som en direkte følge af udflytning. Mikro-perspektivet og bogens konkrete eksempler viser imidlertid alvoren i den udfordring, det traditionelle makro-økonomiske perspektiv hidtil kun har antydet - nemlig at globaliseringen rummer en ligeså alvorlig arbejdsmarkedspolitisk udfordring som den teknologiske udvikling. Vi skal generelt være dygtigere, mere kreative og mere kompetente, hvis vi skal bevare konkurrenceevnen og velstanden.